• Ugrás az elsődleges navigációhoz
  • Skip to main content
  • Ugrás a lábléchez

Siketvakok Országos Egyesülete - Elemi Rehabilitációs Központ

  • Bemutatkozás
    • Küldetésünk
    • Munkatársak
    • Szolgáltatási rend
    • Könnyen érthető szolgáltatási rend
    • Galéria
    • Adatkezelési tájékoztató
  • Szolgáltatások
    • Kliensút
    • A szolgáltatások menete
    • Egyéni órakeret
    • Funkcionális látásvizsgálat
    • Látástréning
    • Funkcionális hallásvizsgálat
    • Hallástréning
    • Alternatív kommunikációs eszközök, módszerek
    • Gépírás
    • Mindennapos tevékenységek tanítása
    • Pszichológiai szolgáltatásaink
    • Tájékozódás és közlekedés tanítás
    • Rehabilitációs felmérés
    • Rehabilitációs intervenció
    • Szociális munkás feladata
    • Tanácsadás intellektuális képességzavarral élők számára
  • Szakmai anyagok
    • Szakembereknek
    • Érintetteknek
  • Linkajánló
  • Támogatás
    • Támogatóink
    • Adományok
    • SZJA 1% felajánlása
  • Partnereink
  • Elérhetőségek
  • English version

Az aranygaluska vanília öntettel receptje és konyhai praktikái

Szerző: Horváthné Dunaveczki Leona, ekkor írta: 2024.12.19.

Az elemi rehabilitációban a mindennapos tevékenységek újratanulása sorába tartozik a sütés-főzés is. Célunk olyan receptek közzététele, melyek látássérült/siketvak személyként is könnyen elkészíthetők.
Az alábbi recept és kép Majsai Zsuzsanna, a Siketvakok Országos Egyesülete tagjának sajátja.

Aranygaluska vanília Sodóval

Hozzávalók:

  • 60 dkg liszt (szükség esetén teljes kiőrlésű liszt)
  • 1 margarin
  • 2-2,5 dkg élesztő
  • egy kispohár tejföl
  • 2 tojás
  • egy csipet só
  • 5-6 evőkanál cukor

A megkenéshez:

  • 1 tojás
  • kb. 15 dkg darált dió vagy darált mák, édesítővel/cukorral ízesítve
  • egy főzős puding, a hozzá való tejjel, édesítővel/cukorral

Elkészítése:

  1. A tésztához a 60 dkg lisztet, a margarint, sót, cukrot összekeverjük.
  2. Az élesztőt kevés tejben megfuttatjuk.
  3. Ezután a többi alapanyaghoz hozzáadjuk a tejföllel, tojással együtt.
  4. Egy könnyű tésztát kapunk belőle, amit megkelesztünk.
  5. Közben begyújtjuk a sütőt, 160-180 fok körüli hőmérsékletre, hogy jól előmelegedjen.
  6. A diót/mákot megdaráljuk, és édesítővel vagy cukorral ízesítjük.
  7. Egy tojást külön tálkában habosra felverünk,
  8. majd ebbe mártogatjuk a kiszaggatott tésztát.
  9. A pudingot kikeverjük egy kevés tejjel.
  10. 3-4 dl tejet felforralunk, és kevés cukor hozzáadásával megfőzzük a vaníliás pudingot. Kicsit híg, folyós állagú lesz.
  11. Ha kb. 1-1,5 óra pihentetés után megkelt a tésztánk, kinyújtjuk kb. a pogácsaszaggató magasságával megegyező vastagságúra, vagy annál kicsivel vékonyabbra (igyekezzünk nagyobb méretű pogácsaszaggatót használni).
  12. Kiszaggatjuk az összes tésztát,
  13. majd nagyjából középen kettévágjuk az így kapott darabokat.
  14. Egyesével külön-külön beletesszük őket a habosra vert tojásba,
  15. majd onnan lyukas szedőkanál segítségével a cukrozott dióba/mákba.
  16. Alaposan forgassuk meg benne!
  17. A tepsit előkészítjük: kivajazzuk, sütőpapírozzuk.
  18. Ebbe pakoljuk bele szépen, sorban a dióban vagy mákban megforgatott tésztákat. Kelt tésztáról van szó, ezért hagyjunk közöttük kicsit nagyobb helyet, hogy ne süljenek egybe!
  19. Az egész tepsire valót készítsük el, mielőtt a sütőbe rakjuk, hiszen hamar megsül!

Sülési ideje kb. 10-15 perc, de 10 perc után érdemes ellenőrizni.
Tálalásnál a kihűlt vanília öntettel meglocsoljuk. Egy nagyon finom édességet kapunk így, melyhez jó étvágyat kívánunk!

Hírcsoport: Érintetteknek, Friss hírek, Mindennapos tevékenység, SegítőknekCímkék: Étel recept, Konyhai praktikák

Footer

Maradjunk kapcsolatban

  • Facebook
  • YouTube

Impresszum

SIKETVAKOK ORSZÁGOS EGYESÜLETE
ELEMI REHABILITÁCIÓS KÖZPONT

1089 Budapest, Korányi Sándor utca 30.

Adatkezelési tájékoztató

Legfrissebb híreink

  • Áprilisi SMART klubunkon az OOrion alkalmazást teszteltük 2026.06.02.
  • A sajtos-medvehagymás pogácsa receptje és konyhai praktikái 2026.05.28.
  • Hasznos és lényeges információk hangoztak el a Kossuth Rádió egyik műsorában a genetikai eredetű retinabetegségek kapcsán 2026.05.06.

A honlap jogtulajdonosa a Siketvakok Országos Egyesülete · Bizonyos jogok fenntartva · Copyright © 2026
A honlap az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) és a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet támogatásával működik.

Tájékoztatjuk, hogy a honlapon az alapvető működés biztosításához sütiket használunk.
A honlap használatával Ön hozzájárul, hogy böngészője fogadja a harmadik fél által használt NEM marketing cél sütiket.

A honlapon a minőségi felhasználói élmény érdekében marketing és nem marketing célú (analitikai) sütiket is használunk, amennyiben az [Elfogadom] gomb megnyomásával ehhez Ön hozzájárul.

Ismerje meg tájékoztatónkat arról, hogy milyen sütiket használunk, résznél pedig egyedileg beállíthatja ezek elfogadását.

Siketvakok Országos Egyesülete - Elemi Rehabilitációs Központ
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Adatvédelmi áttekintés

Ahogy a legtöbb honlap az interneten, úgy a mi honlapunk is sütiket használ annak érdekében, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassa. A sütiket az Ön böngészője tárolja, és feladataik közé tartoznak például a honlapunkra való visszatérés felismerése és annak megértése, hogy honlapunk mely részei a legérdekesebbek és leghasznosabbak Önnek.

Feltétlenül szükséges sütik

A feltétlenül szükséges sütiket mindenkor engedélyezni kell, hogy elmenthessük a beállításokat a sütik további kezeléséhez, illetve lehetővé tegyük az üzenetküldést a kapcsolatfelvételi oldalon.
Az alábbi sütik kerülnek elhelyezésre:
moove_gdpr_popup
NID