A funkcionális látásvizsgálat elsősorban arra szolgál, hogy a kliens minél pontosabb képet kapjon aktuális szemészeti állapotáról, ezáltal felismerje a szembetegségével járó nehézségeket a mindennapi szituációkhoz kapcsolódóan. Szakembereink a vizsgálat eredményeinek függvényében, javaslatot tesznek az elemi rehabilitáció keretein belül nyújtható szolgáltatásokra.
A vizsgálat alaposan körbejárja az érintett személy jelenlegi vizuális észlelését. Ideje akár 2 – 2,5 óra is lehet, ezért mindenképpen előzetes időpont egyeztetést igényel. Szükség esetén arra is van lehetőség, hogy szakembereink, mobil vizsgáló szett segítségével, a kliens otthonában is elvégezhetik a méréseket.
A vizsgálat több részből áll. Az első egy részletes interjút foglal magába, melynek során a kliensnek többek között olyan kérdésekre kell választ adnia, hogy látja-e a közlekedési lámpa jelzését, a járdaszegélyt, zavarja-e a fény, miként boldogul a sötétben, használ-e számítógépet, milyen gondjai vannak az önellátás területén, stb. A kapott válaszok mentén térképezik fel szakembereink a kliens életkörülményeit. Ezt követően történik maga a vizsgálat, melynek során az éleslátást közelre, távolra, a kontrasztérzékenységet, a színlátást, a fényhez való alkalmazkodást, valamint a közeli és távoli látáshoz szükséges látóteret vizsgáljuk. A kérdéses részterület természetétől függően, a két szemen külön –külön, együttesen, sőt szemüveggel és anélkül is mérünk. Értelemszerűen, mindezt a kliens állapotához igazodva. A vizsgált személynek, saját, meglévő eszközeinek segítségével, írnia és olvasnia is kell. Emellett lehetősége nyílik új eszközök kipróbálására is. A vizsgálat utolsó szakaszában, a szakember áttekinti és összegzi az eredményeket, majd ezek tükrében javaslatokkal él. Mindezeket ismerteti a klienssel, írásban rögzíti, melyből egy példányt a kliens kinyomtatva kézhez kap. A funkcionális látásvizsgálat képezi az alapját az elemi rehabilitáció egyes moduljainak tervezéséhez.