• Ugrás az elsődleges navigációhoz
  • Skip to main content
  • Ugrás a lábléchez

Siketvakok Országos Egyesülete - Elemi Rehabilitációs Központ

  • Bemutatkozás
    • Küldetésünk
    • Munkatársak
    • Szolgáltatási rend
    • Könnyen érthető szolgáltatási rend
    • Galéria
    • Adatkezelési tájékoztató
  • Szolgáltatások
    • Kliensút
    • A szolgáltatások menete
    • Egyéni órakeret
    • Funkcionális látásvizsgálat
    • Látástréning
    • Funkcionális hallásvizsgálat
    • Hallástréning
    • Alternatív kommunikációs eszközök, módszerek
    • Gépírás
    • Mindennapos tevékenységek tanítása
    • Pszichológiai szolgáltatásaink
    • Tájékozódás és közlekedés tanítás
    • Rehabilitációs felmérés
    • Rehabilitációs intervenció
    • Szociális munkás feladata
    • Tanácsadás intellektuális képességzavarral élők számára
  • Szakmai anyagok
    • Szakembereknek
    • Érintetteknek
  • Linkajánló
  • Támogatás
    • Támogatóink
    • Adományok
    • SZJA 1% felajánlása
  • Partnereink
  • Elérhetőségek
  • English version

„Tükröm, tükröm, mondd meg nékem”… – rehabilitációs klub a szépségápolás jegyében

Szerző: Horváthné Dunaveczki Leona, ekkor írta: 2025.06.06.

2025. április 23-án, szerdán rehabilitációs klub volt a Siketvakok Országos Egyesülete telephelyének nagy, közösségi termében. A foglalkozást Zelenka Zsófia rehabilitációs tanárunk unokahúgai, Timi és Zita tartották. A programra összegyűlt csapatunk összesen 12 főt számlált: 4 egyesületi tag, 6 munkatárs és a 2 meghívott előadó. Utóbbiak nem a szó szoros értelmében vett előadással készültek, inkább kötetlen beszélgetéssel. Cikkemben ennek lényegi tanulságait összegzem. A lányok bemutatkozásából kiderült: Timi segítőként érkezett, míg Zita fodrász-és divattervező végzettséggel is rendelkezik.

A haj elvékonyodása sokakat érintő probléma

Ezen segíthet a rozmaring olaj, melyet Zita is kipróbált és megtapasztalta jótékony hatásait. Az üzletekben kifejezetten erre használható samponokat is vásárolhatunk. Az is lehet, hogy jobban megéri, ha veszünk inkább rozmaring olajat és az általunk eddig is használt samponhoz adjuk. Ilyen olajat otthon, házilag is lehet készíteni. Megfőzik a rozmaringot, majd a levével kezelik a fejbőrt. Ehhez lehet kapni csepegtetőt, amivel végig pásztázhatjuk a fejbőrt. Ha kézzel a fejbőrünkbe masszírozzuk, szép és egészséges lesz tőle. Érdemes ezt hetente ismételni. Megeshet, hogy még jobb is, mint a bolti olaj, bár nem mindenkinek van otthon rozmaringja, amiből el tudná készíteni.

A haj dúsítása egy másik sarkalatos pont volt a beszélgetésben

Ez is többeket érdekelt. Vannak volumennövelő samponok, illetve hajhabok is. Utóbbiakat hajmosás után a vizes hajra kell felvinni. Utána bele kell szárítani. Ez megemeli a hajtövet és így dúsabbnak tűnik a hajmennyiség. Ha megszárítottuk hajunkat, nem tapad. Jól fésülhető, nem úgy, mintha hajlakkot tennénk rá, ami nagyon tapad és nem lehet kifésülni.

Az asztal körül ül a rehabklub pár résztvevője, az előadókkal beszélgetnek

Hajzselék is elérhetőek, de nem erre a célra. Ezeket általában férfiaknak vagy fiús frizurákat viselő hölgyeknek szokták javasolni. Egy részük vizes hatást kelt, míg a többi kócosat.
Ha azt szeretnénk, hogy ne csak dúsabbnak hasson, de valóban több is legyen a hajunk, használhatjuk bátran a rozmaring olajat. Zsófi két olajat is hozott: feketeköményt, illetve a ligetszépét. Fél órával hajmosás előtt érdemes a fejbőrre nyomni és rajta hagyni. Ez éppen azt segíti, hogy dúsabb legyen a haj. Egyszer az egyiket, másszor a másikat alkalmazza.

Mit lehet tenni az egyszerre zsíros és korpás hajjal?

A korpa két dolgot jelezhet. Kialakulhat attól, hogy valakinek nagyon száraz a fejbőre. Emellett lehet gombás fertőzés is. A boltban kapható korpásodás elleni sampon tartalmazza a gomba elleni szert. Ha az nem válik be, lehet, hogy a nagyon száraz fejbőr a probléma. Erre vannak különféle természetes olajok, mint a jojoba olaj, a ligetszépe-és a feketekömény. Olívaolajjal elkeverve, hajmosás előtt a fejbőrre kell felvinni, majd rajta hagyni kb. fél órát. Ha utána mosunk hajat, az segít a száraz fejbőrön. Zsíros hajra jó lehet a szárazsampon.

Egy tagunknak a jeltolmács tolmácsolja az előadó szavait, háttérben több résztvevő is látszik

Amitől még dúsabb tud lenni a hajunk, az a fejmasszázs. Előfordulhat, hogy nem kapnak elég tápanyagot a hajhagymák, mert nem megfelelő a vérkeringés. Ha átdörzsöljük a fejbőrünket, viszonylag rendszeresen, az is segítség lehet. A hajtövünknél óvatosan meg is húzogathatjuk a hajunkat. Ez is segít abban, hogy jobb legyen a fejbőr vérkeringése és ezáltal több tápanyag jut el a hajhagymákhoz. Ezek a módszerek azonban nem egy hét alatt fognak változást hozni. Rendszeresen kell csinálni az ápolást, akkor lesz látványos az eredmény. Készítenek olyan hajkeféket is, amelyek tüskéi között vaddisznósörték vannak. Ha ezt használjuk, sokkal kevesebb haj jön ki, mint a hagyományos hajkefe használata mellett – ez főleg a hosszú hajú emberek esetén van így.

Egy résztvevő a hajápolót mutatja meg egy másiknak

Vásárolhatunk samponokat, amelyek a korpásodást és a zsírosodást is megszüntetik egyben. Ezek arra utalnak, hogy felbomlott az egyensúly a keringés a fejbőr körül. A bőrünk olyan, mint egy nagy szerv, mint a májunk. Ez is teljes regenerálódást igényel. Ha a bőrrel gondjaink akadnak, érdemes az egészet ápolni és az ki fog hatni a fejbőrre is. A bio citrom leve jó lehet korpa ellen, sőt, ha a napra megyünk így, egyfajta szőkítő hatása is lesz. Zsófi a Nizoral sampont javasolta. Gombás fejbőrre nagyon jó. Félévente egyszer arcbőrre is fel lehet vinni, egy ilyen mosás szépen megtisztítja, főleg a gombás fertőzésektől.

Hajhagymáink állapota a fejbőr egészségétől függ

A túl sok vegykezeléstől, szőkítéstől, festéstől, illetve hormonális változásoktól hullhat a hajunk. A hajszárítóval is érdemes óvatosan bánni. Zita szerint hosszú haj esetén elkerülhetetlen a használata. Rövid frizuránál, ha muszáj, vagy a formázáshoz kell, vegyük igénybe. Ennek alkalmazását nagyon sokan elrontják. Ma már léteznek olyan készülékek, amiknek be lehet állítani a hőfokát. Van rajtuk legalább 3 fokozat. Nem szabad a nagyon melegre kapcsolni. Az arra van, hogyha valaki göndöríteni szeretné a haját és úgy beszárítani, ám ezt otthon nagyon kevesen csinálják. Ezt leszámítva érdemes a legkisebb, vagy a közepes fokozaton szárítani, messziről és nem hosszú ideig. Ügyeljünk arra, hogy csak a fejbőrhöz közeli szálakat szárítsuk meg. Ha a fejbőr megfázik, korpás lehet: kis bőrdarabok válnak le róla.

A bőr állapota függ attól, hogy mennyit tartózkodunk a napon, mennyi folyadékot viszünk be, hogyan táplálkozunk

Napi 1-2 óra kint tartózkodás sokat számít. A magas UV sugárzás öregíti a bőrt. A szakemberek szerint minden nap kellene használnunk az arcbőrünkre naptejet. Olyan magas az UV sugárzás, hogy nem is egészséges a bőrünknek és öregíti is azt. A naptej a pigmentfoltokat is halványítja. A görögök olívaolajat használnak fényvédelemre, de bőrápolásra is. Előnye, hogy nem zsírosít. Arcra való napvédőből több félét is lehet kapni. Érdemes kikísérletezni, hogy kinek mi válik be.

Zita a hagyományos szappanokat nem javasolná az arcbőr tisztításához

Ha valakinek zsíros a bőre, előfordulhat, hogy a felületét kiszárítja, de a bőr alsó rétegei továbbra is zsírosak lesznek, begyulladnak. Erre a célra szerezhetünk be arclemosókat. Hogy kinek melyik válik majd be, az bőrtípustól függ. Egy olyan embernek, akinek száraz a bőre, inkább arctonikot javasolna, amit nem kell vizezni. A szakértők azt mondják, hogy a víz, főleg a nálunk levő kemény csapvíz, tartalmaz olyan anyagokat, amik nem jók a bőrnek. Pluszban ettől hullhat még a hajunk is. A száraz bőrűeknek tehát érdemesebb lehet krémlemosót, vagy tonikot használni. Ezt vattakorongra kitesszük és áttöröljük vele az arcot. Emellett a micellás víz is jó és divatos. Használják sminklemosónak, de van olyan is, ami bőrápolásra, tisztításra való.

Zsófi aloevera gélt hozott, ami szintén az arc lemosására, hidratálására való

A hidratálás minden bőrtípusnak szükséges. Erre jók az arckrémek. A legtöbbre rá is van írva, hogy száraz bőrre javasolt, vagy ráncokra. Zsófi azt mondta: a sima krémek a ráncokra is jók. Hozott bio olajokat, alap krémeket. Ezek nem illóolajok. Krémalapba bele lehet keverni, teljesen semlegesek.

Egy résztvevő egy krémet mutat pár másik jelenlévőnek

Egy résztvevő arról számolt be, hogy szokott magának bőrradírt készíteni. Tesz bele búzadarát, és van, amikor olajat, tojássárgáját, tejfölt is. Ez attól függ, hogy épp mi van otthon. Ami viszont fontos, hogy legyen zöldség is benne, lereszelve. Felviszi arcára, nyakára, hagyja, hogy megszáradjon, majd ledörzsöli. Az arckrémbe gyümölcsöket is tehetünk, a gyümölcssavak ugyanis jót tesznek a bőrnek. Ha smoothie-t készítünk, nyugodtan felvihetjük az arcunkra, ami a bödön falán maradt.

A bio termékeket olyan sokan veszik, hogy most már nem számítanak luxusnak, árban is elérhetők

Igazoltan mentesek a kőolaj származékoktól. Zsófi gyakran rendel krémalapot, amibe beletesz olajokat, mint a jojoba, a ligetszépe vagy a mandula. A jojoba jó a hajnak, arcnak, a ligetszépe mindenünket széppé teszi.

Két résztvevő a különféle jótékony hatású olajokat vizsgálgatják

A kollagénről is sokat hallani manapság, egy kulcsszó. Zita erről azt hallotta, hogy olyan nagy részecske, amit a bőr kívülről nem tud felvenni. Ahelyett, hogy kívülről próbálnánk meg felvinni, együnk olyan ételeket, amikben benne van. A húslevest pl. érdemes hosszú időn keresztül főzni, a leve így sokáig elmarad, ezért hozzá lehet keverni az ételekhez. A zselatin is jó lehet, mondjuk joghurtba keverve. Emellett ízesített zseléket is készíthetünk. Zita a retinolról hallott sokat, amit külsőleg alkalmaznak a bőr fiatalítására. Magas retinol tartalmú terméket csak este szabad használni, illetve másnap érdemes fényvédőt tenni az arcunkra. Ennek az az oka, hogy fényérzékennyé teszi az arcbőrt. A beszélgetés után Zsófi megmutatta az olajokat: a feketeköményt, a liget-szépét és a jojobát.

Kérdésre válaszolva Zita elmondta:

a férfiaknak jellemzően kevésbé érzékeny a bőrük.
Az arckrémekkel ismerkedve kiderült számomra: az sem mindegy, miként viszi fel őket az ember. Az orrunk aljától felfelé, az arccsontunkat követve, a fül felé kell bemasszírozni. Ez főleg akkor fontos, ha azt akarjuk elérni, hogy a ráncaink felfelé simuljanak. Beszélgetés közben szóba kerültek olyan, az arcnak hasznos tippek is, mint az arctorna. Zita elmondta, hogy az akkor a leghatásosabb, ha minden nap végezzük.

Asztal körül a résztvevők, egy tagunk éppen egy kérdést tesz fel az előadónak

A hozott anyagok között néztem hajvégápoló olajat is. Ez főleg azoknak jó, akiknek hosszú a haja és töredezik is. Volt a kezemben kisméretű, elektromosan működő borotva. Ez az eszköz látássérülteknek hasznos arra, hogy a szemöldöküket méretre tudják vele vágni, 2-3 milliméteresre.

A szempillaspirált valódi ámulattal szemléltem

Timi meg is mutatta, milyen mozdulatokat kell végezni ahhoz, hogy használjam. Azt javasolta, hogy alulról felfelé mozgassam a szempillámon, de az is működhet, ha „rápislogok” a kis kefére. Ezt a smink részeként szokták alkalmazni. Naturális sminkként is lehet. Mielőtt elmegyünk valahová, ahol csinosak akarunk lenni, felkenjük a szempillánkra és az bizony hangsúlyosabb lesz. A kefének van tokja, amiben festék is van.

Volt, aki sminkelési tanácsokat is kért Timitől

Azért, hogy arcbőrét, annak színét még inkább kiemelje. Erre válaszul megtanultuk, hogy léteznek olyan arckrémek, amikben fellelhető egy kevés pigment és egy pici színezés. Ez nagyszerűen ellensúlyozza, ha az embernek vannak pigmentfoltjai vagy egy kis bőrhibája. Egységesebb lesz tőle az összkép, de nem fed el minket úgy, mintha egyfajta maszk lenne rajtunk. Ezeket nevezzük BB krémeknek. Ezekből kb. 3 árnyalat szokott lenni a boltban és meg lehet kérdezni, melyik illik hozzánk a legjobban.

A szépítkezés mellett a teázásra, aprósütemények fogyasztására is volt lehetőség

Kaptunk csokis kekszet, sós süteményt (sajtos rudacskákat). Zsófi hozott egy doboz sushit, aki gondolta, megkóstolhatta. belemárthattuk szójaszószba, tehettünk rá gyömbért, de a bátrabbak erős vasabival is ehették. Természetesen én sem hagytam ki a finom falatokat.
Ízekben, tapasztalatokban és hasznos tippekben gazdag délután volt! Szívből jövő köszönet mindenkinek, aki munkájával, ránk figyelésével hozzájárult ennek megvalósulásához!

(A cikket írta: Taskovics Adél)

Hírcsoport: Érintetteknek, Friss hírek, Mindennapos tevékenységCímkék: Beszámoló, Rehabklub

Footer

Maradjunk kapcsolatban

  • Facebook
  • YouTube

Impresszum

SIKETVAKOK ORSZÁGOS EGYESÜLETE
ELEMI REHABILITÁCIÓS KÖZPONT

1089 Budapest, Korányi Sándor utca 30.

Adatkezelési tájékoztató

Legfrissebb híreink

  • Áprilisi SMART klubunkon az OOrion alkalmazást teszteltük 2026.06.02.
  • A sajtos-medvehagymás pogácsa receptje és konyhai praktikái 2026.05.28.
  • Hasznos és lényeges információk hangoztak el a Kossuth Rádió egyik műsorában a genetikai eredetű retinabetegségek kapcsán 2026.05.06.

A honlap jogtulajdonosa a Siketvakok Országos Egyesülete · Bizonyos jogok fenntartva · Copyright © 2026
A honlap az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) és a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet támogatásával működik.

Tájékoztatjuk, hogy a honlapon az alapvető működés biztosításához sütiket használunk.
A honlap használatával Ön hozzájárul, hogy böngészője fogadja a harmadik fél által használt NEM marketing cél sütiket.

A honlapon a minőségi felhasználói élmény érdekében marketing és nem marketing célú (analitikai) sütiket is használunk, amennyiben az [Elfogadom] gomb megnyomásával ehhez Ön hozzájárul.

Ismerje meg tájékoztatónkat arról, hogy milyen sütiket használunk, résznél pedig egyedileg beállíthatja ezek elfogadását.

Siketvakok Országos Egyesülete - Elemi Rehabilitációs Központ
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Adatvédelmi áttekintés

Ahogy a legtöbb honlap az interneten, úgy a mi honlapunk is sütiket használ annak érdekében, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassa. A sütiket az Ön böngészője tárolja, és feladataik közé tartoznak például a honlapunkra való visszatérés felismerése és annak megértése, hogy honlapunk mely részei a legérdekesebbek és leghasznosabbak Önnek.

Feltétlenül szükséges sütik

A feltétlenül szükséges sütiket mindenkor engedélyezni kell, hogy elmenthessük a beállításokat a sütik további kezeléséhez, illetve lehetővé tegyük az üzenetküldést a kapcsolatfelvételi oldalon.
Az alábbi sütik kerülnek elhelyezésre:
moove_gdpr_popup
NID