2023. szeptember 27-én, szerdán, egyesületünk elemi rehabilitációs részlege SMART klubot szervezett. A játékos foglalkozást Csák Attila informatikus vezette. A programon heten vettünk részt. Rehabilitációs munkatársaink irodájában gyűltünk össze.
Attila negyven kérdésből álló kvízzel készült
Ennek témájaként a digitális biztonság, más szóval az adatvédelem szolgált. Sok érdekes és hasznos dolgot tudtunk meg a kérdések megválaszolása közben. Ezek egy része négy válaszlehetőséget tartalmazott, melyek közül ki kellett választanunk a helyes megfejtést. Máskor azt kellett eldöntenünk egy állítás kapcsán, hogy annak tartalma igaz-e vagy hamis. Ebben a cikkben nem célunk lejegyezni az összes kérdést és választ, néhány lényegi információra, mondhatni tanulságra azonban mindenképp szeretnénk rávilágítani.
Definiáltuk többek között a deepfake fogalmát
Ez olyan digitális kép-és/vagy videó manipulálási technológia, amellyel a valódihoz megtévesztésig hasonlító, multimédiás tartalmakat lehet előállítani, pl.: fotókat vagy videókat. A mesterséges intelligencia felhasználásával könnyedén gyárthatunk ilyeneket. A hanggal való manipulálás révén bárki szájába adhatunk olyan szavakat, amiket a valóságban nem is mondott. Ha ehhez hozzá tesszük a képi-és videós anyagokat, ebből születhetnek megtévesztő hírek a közéletben, politikában (fakenews/álhír).
Honnan ismerhetjük fel a deepfake videókat?
Gyanakodnunk kell, ha:
- a kép és hang nincs tökéletesen szinkronban, vagy a beszélő szájának mozgása természetellenes;
- a beszélő arca természetellenes, merev;
- a beszélő szeme tompa, nagyon ritkán, vagy egyáltalán nem pislog.
Adataink védelméről leginkább a megfelelő jelszó megadásával gondoskodhatunk
Ez legalább 12 karakterből áll, kis-és nagybetűket egyaránt tartalmaz, speciális karakterekkel is rendelkezik.
Még néhány, hasznos tanács ebben a témában
Lehetőleg ne minden jelszót igénylő szolgáltatáshoz ugyanazt a betű-és számkombinációt használjuk! Nagyszerű jelszómenedzselő programok vannak. Ezek nem csupán generálják, de meg is jegyzik a biztonságot jelentő karaktersorokat. Képernyőolvasóval kiválóan használható a KeePass. Ehhez elegendő egyetlen egy, ún. mesterjelszót megjegyezni, amivel elindíthatjuk az alkalmazást. Utána ezen keresztül meg tudjuk nyitni azokat a honlapokat, amelyekhez hozzá szeretnénk férni.
Mire kell figyelnünk, amikor mi magunk hozunk létre jelszót?
Ilyenkor általában az angol ábécé betűit használjuk. Egyes weboldalak ki is kötik, hogy ékezetes betűket nem alkalmazhatunk. Ha viszont elfogadják, akkor bátran írjuk be őket. A kiberbűnözők nem csupán Magyarországon élnek és tevékenykednek. Ők is jelszógeneráló programokkal dolgoznak, amelyek az angol ábécét veszik alapul. Az ékezetes betűkkel, pláne, ha van melléjük néhány szám vagy speciális karakter is, ki lehet szűrni őket. Ezért érdemes olyan szavakat írni, mint pl.: „körülülök”, vagy „különbözöm”. Azt viszont fontos tudni, hogy szóközt nem szerepeltethetünk jelszavainkban.
Mikor érdemes lecserélnünk őket?
Ha már negyed éve használjuk, illetve a vírusirtónk vagy biztonsági rendszerünk figyelmeztet rá. A felhasználók többségének ugyanakkor nincs olyan program a gépén, ami felszólítana erre. Így már az is jó lenne, ha évente újítanánk – főleg az olyan érzékeny területeken, mint a bank.
Mit jelent az internetes bankolás?
Ez nem más, mint pénzügyeink interneten való intézése. Érdemes megkülönböztetni a mobilbankolástól, ez utóbbi ugyanis kizárólag a mobiltelefonunk használatával, egy külön erre a célra készített applikáción keresztül történik.
Az online megrendelt termékek és szolgáltatások témakörében megtanultuk
14 napunk van garanciális-és visszaküldési jogaink érvényesítésére. Ennek a vásárlási módnak megvan az a hátránya, hogy látatlanban kötelezzük el magunkat valami mellett. Megvesszük úgy, hogy előtte nem láttuk a terméket, illetve nem nyílt lehetőségünk a szolgáltatás kipróbálására. Épp ezért ha nem tetszik, 14 napon belül elállhatunk tőle.
A „digitális pénztárca” kifejezés többünk számára ismeretlenül csengett
Itt egy mobiltelefonos applikációban tudjuk elmenteni, majd készülékünk felmutatásával használni az alábbiakat:
- ajándék-és hűségkártyákat,
- jegyeket és belépőket,
- kuponokat,
- bankkártyáinkat.
Az adatvédelembe gyermekeink interneten történő védelme is beletartozik
Elgondolkodtató, hogy a hazai jogszabályok értelmében a szülő az, aki a gyermekekkel kapcsolatos dolgokban dönt. Így arról is, hogy megosztja-e a közösségi oldalakon a kiskorú fényképét, és ha igen, akkor kikkel. Felelősségteljesebb szülői magatartásra inthet a tény, hogy az UNICEF adatai alapján átlagosan 1300 kép található az interneten egy 12 éves gyerekről.
A játék végén Attila nyerteseket hirdetett
Úgy fogalmazott: nem is annyira a válaszadás gyorsaságát, mint inkább a klub ideje alatt mutatott aktivitásunkat figyelte. Hiszen aki jobban hall, nyilván előbb értelmezi a kérdést és ad feleletet. A három legaktívabb személynek egy-egy tábla csokoládéval édesítette meg a napját.
Az alkalomról videófelvétel is készült.
(A cikket írta: Taskovics Adél)