2023. november 29-én, szerdán 14-16 óra között, rehabilitációs klubot tartott a Siketvakok Országos Egyesülete, irodájuk nagy, közösségi termében.
A foglalkozást, mely 8 fő (5 tag és 3 munkatárs) jelenlétében zajlott, Zelenka Zsófia gyógypedagógus vezette. A téma ez volt: „Szembetegségek, szemészeti állapotok és azokkal kapcsolatos egészségügyi teendők”.
Egy kötetlen beszélgetés alakult ki a résztvevők között, mindenki a saját szembetegségéről mesélt
Emellett mindenki kitért arra, mit tesz a hétköznapokban szeme állapotának fenntartásáért vagy a romló állapot lelassításáért. Zsófi alaposan utánanézett a témának. Még színesebbé tette a beszélgetést egy-egy érdekességgel, vagy praktikus információ felidézésével, amit az interneten olvasott.
Olyan angol nyelvű honlapokat nézett meg, melyek különböző kutatások eredményeiről számolnak be
Szemet javító vitaminokat, készítményeket vizsgáltak és elemezték hatásosságukat. Közben olyan adatokra is rátalált, amelyek arról árulkodnak, hogyan lehet elkerülni, hogy valaki túl sokat szedjen ezekből az étrend kiegészítőkből. Túladagolásuk ugyanis komoly veszélyeket rejt magában. Nagy valószínűséggel hathatós segítséget nem tud adni egy-egy étrend kiegészítő a már meglévő szembetegségünkre, de a megfelelő vitaminok és nyomelemek bevitelével karban tarthatjuk azt.
Vannak szembetegségekre lebontott, tematikus kiadványok.
https://www.rnib.org.uk/your-eyes/eye-conditions-az/
Ezeket összesítve a kutatási eredmények azt mutatták: rengeteget számít a rendszeres testmozgás. Csökkenti annak az esélyét, hogy rohamosan romoljon egy-egy betegség. Rendben tartja a vérkeringést, így hat. Kihangsúlyozzák, hogy nem kell ennek sportnak lenni, csak a napi séta legyen meg. Például rövidlátás, a Retinitis pigmentosa, illetve a zöldhályog esetében kifejezetten sokat számít a rendszeres testmozgás.
A résztvevők tapasztalataiból egyértelművé vált: a vérnyomás és a vércukor szintje is befolyásolja a szemünk állapotát
Jó lenne a stressztől megkímélni magunkat. Egy példa a stressz negatív hatásairól az irodalomból:
https://www.allaboutvision.com/nutrition/cataracts.htm
Ahogy megugrik hirtelen a vérnyomás, változik a látás is. Ennek az az oka, hogy az erek összeszűkülnek. Ez egy hirtelen látásromlást eredményez. Ha valaki hirtelen tapasztal ilyet, azonnal vérnyomást és vércukrot kell mérni.
Bizonyos szembetegségeknél, például ott, ahol a látószerv kisebb az átlagnál, kialakulhat a másodlagos zöldhályog
A glaukóma fajtáiról és kezeléséről, karbantartásáról lásd például
https://www.rnib.org.uk/your-eyes/eye-conditions-az/glaucoma/
Ennek a szem megváltozott szerkezete az oka. Lehet, hogy egy ilyen betegség a meglevő problémából adódóan, vagy az öröklődés miatt fellép. Az viszont fontos, hogy amivel csak lehet, igyekezzünk megakadályozni a kialakulását. A glaukómának vannak jelei. A glaukómás roham nagyon erős fájdalommal jár: a szem, a homlok és a szemöldök táján erőteljesen jelentkezhet. A szem ilyenkor nagyon kemény. A rosszullét hányingerrel együtt jön.
A glaukómás rohamot orvosnak kell gyógyszerrel kezelni. Az alvás elég hosszú időt vesz el az életünkből.
A zöldhályoggal küzdő betegeknek azt javasolják, hogy próbáljanak meg háton, párnán aludni, mert akkor nem olyan magas a szemnyomás
Ha hason vagy oldalt fekve alszunk, tudnunk kell: magasabb a nyomás abban a szemünkben, amelyik lefelé, a párna felé néz. Glaukóma esetén érdemes figyelni rá, hogy az ne az érintett szem legyen. Ez a betegség roncsolja a szemideget, ezért romlik a látás.
A glaukóma fajtáiról és kezeléséről, karbantartásáról lásd például
https://www.rnib.org.uk/your-eyes/eye-conditions-az/glaucoma/
Az étkezéssel is sokat tehetünk szemünk egészségéért
Érdemes például kurkumát fogyasztani a vércukorszint, koleszterinszint javítása érdekében. Ráadásul ettől a növénytől gyönyörű sárga lesz az étel.
A kurkuma egészségre gyakorolt hatásáról lásd például a következő cikket:
Kurkuma: gyulladás és fájdalom ellen is használhatja!
A sót viszont jó kerülni, mert nagyon felviszi a vérnyomást. Vannak fűszerkeverékek, melyekkel kiválthatjuk. Sokat elmond, hogy a sót „fehér méregnek” is szokták nevezni. A só káros és hasznos hatásairól például itt lehet olvasni:
Méreg-e az élet sója?
Egy résztvevő, akinél kamaszkorban diagnosztizálták a Retinitis pigmentosa betegséget, nagyon hasznos praktikákkal szolgált
Elmondta: olyan szemvitamint próbált keresni, amiben van zeaxantin és lutein, ami a két, legfőbb szemvitamin alkotó. Kapcsolódó angol nyelvű cikk a lutein és a zeaxantin hatásáról, ezeket tartalmazó ételekről:
https://www.allaboutvision.com/nutrition/lutein.htm
Zsófi hozzátette: a sárga és narancssárga zöldségek, valamint a zöld színű zöldségek és gyümölcsök általában tartalmazzák. Narancs, a citrom és a narancssárga paprika kifejezetten jó erre.
Konyhai tapasztalatainkból ismerjük a sáfrányt, ennek fogyasztásával is tehetünk szemünk egészségéért. A vörösáfonya bioflavonoidokat tartalmaz, mint a tea, vörösbor, citrusfélék, cseresznye, hüvelyesek, szójatermékek is. A bioflavonoidok segíthetnek lassítani a szürkehályog, glaukóma, makula degeneráció térhódítását. Bővebben a szem egészségét segítő táplálkozásról lásd például:
https://www.allaboutvision.com/nutrition/nutrition_summary.htm
Kolléganőnk gyűjtött olyan növényeket az internetről, melyekben sok
A-vitamin van
A különben is drága étrend kiegészítőkhöz képest akár kétszer olyan hatékonyan szívódnak fel az összetevők, ha jó minőségű, természetes ételekből (gyümölcsökből és zöldségekből) vesszük magunkhoz. Ha mégis az étrend kiegészítők mellett döntünk, akkor kapszulát válasszunk, az jobb, mint a tabletta. A-vitamin van nagy mennyiségben a marhamájban, a csirkemájban, májas kolbászban, ricotta sajtban, teljes értékű tejben és vajban. A növényi alapú táplálékok kevésbé okozhatnak mérgezést. Ha rendszeresen a napi ajánlott mennyiség többszörösét vesszük magunkhoz, nagy mértékben szedjük az A-vitaminos termékeket, veszélybe is sodorhatjuk magunkat. Ezek zsírban oldódó vitaminok és nem ürülnek ki folyadékkal a szervezetből, túladagoláskor felhalmozódnak.
Amikor valaki azt látja, hogy sárga a bőre, a szeme fehérje, már késő. Fontos épp ezért betartani a napi adagokat.
Egy főtt csirkemáj például a napi szükséglet felét fedezi.
Az édesburgonyából egy szem bőven elég egy napra.
A zöldségekben viszont más formában van az A-vitamin. Könnyebben kiürül, nem halmozódik fel. A sárgarépa, a spenót, az édesburgonya, a sütőtök és a sárgarépa leve is hasznos. Utóbbiból egyébként, ha megiszunk egy pohárral, már be is vittük a napi adagot. A sárgadinnye is hasznos ebből a szempontból.
Bővebben lásd például angolul: Az A-vitamin és a béta-karotin előnyei a szem számára:
https://www.allaboutvision.com/nutrition/vitamin_a.htm
Ha ilyen étrend mellett döntünk, tanácsos lehet akár a háziorvossal is konzultálni. Érdemes megemlíteni, hogy törekszünk a szemünk karbantartására, és ezért sok A- vagy E-vitamint eszünk. Vérhígítók mellé nem szabad ezeket számolatlanul enni. A másik fontos tényező: a dohányzás. Ha valaki emellett magas mértékben szed A- és E-vitamint, a kutatások szerint megemelkedik a rákos megbetegedések, kifejezetten a tüdőrák kockázata.
Ha magas a koleszterinszintünk, a vérzsírok lerakódnak az erek falán
A szembetegségek legnagyobb részénél romlik a beereződés. Akiknél elkezdenek burjánzani a szemerek, az is egy romboló tényező, ezért fontos a jó oxigén ellátottság.
A koleszterin érrendszerünkre gyakorolt jó és rossz hatásairól lásd: Mit tesz az erekkel a koleszterin?
Az A-vitamint először szóba hozó egyesületi tagunk elmondta, mit tesz még szeme egészségéért
Drogériákban és a patikákban lehet kapni szemvidító fű teát. Ezt szálas és kisebb-nagyobb kiszerelésben lehet venni. Ezzel külsőleg kell borogatni a szemet, nyugtatja és táplálja is azt. Elkészíti úgy a teát, mintha inni szeretné. Megvárja, míg langyosra lehűl, majd kis csészébe tölti. Alaposan megáztatja benne a vattapamacsot. Félig fekvő helyzetben elhelyezkedik a kanapén, és ráteszi a szemére. Kicsit rá is folyhat a szemre, az sem gond. A régi görögök és rómaiak azt mondták ugyanerről a teáról, hogy belsőleg alkalmazva nagyon jó gyomor-és májtisztító. Azzal pedig, hogy az ember tisztítja a máját, jobban felszívódnak a vitaminok is.
Olyan filteres, dobozos teát is lehet kapni, amire az van írva: „májtisztító tea”. Ez önmagában is jó, mert segíti a méreganyagok eltávozását. Azt mondják: ha jól működik a máj, jobb lesz a szem állapota is, mert ott szívódik fel az A-vitamin. Az E-vitaminnal kapcsolatos információkat a következőkkel egészítette ki: nem szabad mellette dohányozni, A-C vitamint kell mellé enni. Sok E-vitamin van a következő ételekben: napraforgómag, mandula, spenót, teljes kiőrlésű gabonák, földimogyoró, avokádó, dió-és mogyorófélék.
Az E-vitamin előnyeiről és mellékhatásairól szóló cikk:
https://www.allaboutvision.com/nutrition/vitamin_e.htm
A szem szárazságával kapcsolatban azt hangsúlyozza a szakirodalom
mielőtt bárki bármilyen cseppet elkezd használni, figyeljen oda önmagára akkor, amikor képernyő előtt ül. Legyen szó akár tévéről, akár számítógépről. Ha elkezdünk figyelni, olvasni, tágra nyitjuk a szemünket és meg se mozdítjuk. Ettől pedig hamar kiszárad, érdemes odafigyelni a pislogásra. Van erre egy mobiltelefonos applikáció is, aminek az a neve, hogy VisionUp. Ennek segítségével naponta csinálhatunk szemtornát, pislogásos feladatokat is. A fűtési időszakban fontos párologtatni a szobában, mert a száraz levegő sem tesz jót a szemnek. A lenmagolaj és az Omega-3 zsírsavak közvetve, de segíthetik, hogy a szem ne legyen száraz. Teszik ezt azáltal, hogy megakadályozzák a nyálkahártya kiszáradását.
Bővebben angolul a lenmagolaj és halolaj használatáról a szemszárazság enyhítésére
https://www.allaboutvision.com/nutrition/flaxseed-oil.htm
A szemet az UV fénytől is fontos védeni
Ehhez kellenek a védelmet nyújtó – pl. fényre sötétedő – szemüvegek. A szemüvegre lehet speciális csíptetőt is tenni, ami szintén védelmet nyújt. A fényvédő szemüvegekből többféle szín van, és egyéni, hogy kinek melyik válik be. Van, amelyik kiemeli a kontúrokat, míg egy másik jobban sötétít. Létezik olyan is, amelyik oldalt is véd, nem engedi be a fényt. Mielőtt valaki ilyen szemüveget választ, érdemes ellátogatni az egyesületbe és kölcsönkérni, kipróbálni többet is. Azért javasolt hazavinni, mert teljesen más hatással bír esőben, homályosabb időben, szürkületkor és erős napfényben. 2 hétre szokták elvinni a szemüveget. Ez alatt az idő alatt ki lehet próbálni és ha nem felel meg, meg lehet nézni másikat. Van, akinek az a nehézség, hogy lecsúszik a szemüveg az orráról. Erre jó megoldás a fülre tehető plusz akasztó, vagy olyan zsinór, ami hátul a fejen összetartja a szemüveg szárait. Korábban ilyeneket csak gyerekeknek csináltak, de ma már nagyon elegáns kivitelben felnőtteknek is elérhetőek ezek a megoldások.
Zsófi összegzésként elmondta
Mindenkinek meg kell értenie, hogy a szembetegségekről nem mi tehetünk. Akármennyi vitamint és étrend kiegészítőt szedhetünk, egyesületi tagjainknál ezek már általában romló szemészeti állapotok. Nem érdemes irreális költségekbe verni magunkat az étrend kiegészítőkkel. A jelenlegi tudomány ezeket a betegségeket nem tudja gyógyítani.
Az étkezést rendes, jó minőségű ételekkel, gyümölcsökkel és zöldségekkel érdemes megoldani. Emellett viszont nagyon fontos a mozgás, hogy a vérkeringés, a vérnyomás és a vércukorszint rendben legyen. Emellett érdemes lehet stresszkezelési technikákat is tanulni. Az alkalmazkodóképesség jelentős tényező abban, hogy megfelelően tudjuk használni megmaradt látásunkat. Ez nagyon hosszúvá válik mind az idősebbeknél, mind azoknál, akik szembetegséggel küzdenek. Ennek két fajtája van. Az egyik a sötéthez, a másik a világossághoz történő alkalmazkodás.
A foglalkozás végén közös munkával elkészítettünk egy smoothie italt
Olyan összetevőkből áll, melyek fogyasztásával lépéseket tehetünk szemünk egészségéért.
Ezek az alábbiak:
- Egy uborka,
- Két alma,
- Egy lime meghámozva,
- Négy csésze spenótlevél,
- Négy csésze kelkáposzta levél,
- Két csészényi fagyasztott borsó,
- 2/3 csésze mentalevél,
- 1,5 csésze görögjoghurtos méz,
- A tetejére szeletelt mandula.
A recept forrása:
12 recept az egészséges szemért
Miután az összetevőket előkészítettük (meghámoztuk, apróra daraboltuk és összekevertük), a smoothie készítő gépbe tettük. Ez a turmixgéphez hasonlóan működik. Erőfeszítéseink végeredménye egy ízletes, krémes ital lett, amelyet jóízűen fogyasztottunk el, hosszan tartó, vidám beszélgetés közben.
(A cikket írta: Taskovics Adél)