2024. február 14-én, szerdán délután, rehabilitációs klub volt a Siketvakok Országos Egyesülete (SVOE) telephelyén, a nagy közösségi teremben. Egy moderált beszélgetés alakult ki a résztvevők között, melyet Királyhidi Dorottya, a SVOE főtitkára, az elemi rehabilitációs részleg szakmai vezetője, valamint dr. Babinszki Vera jogász vezetett.
A foglalkozáson összesen 16 fő vett részt: 11 egyesületi tag és 5 munkatárs.
Különleges bemutatkozó körrel vette kezdetét a program
Nem csupán neveink hangzottak el, de mindenki elmondta azt is, hogy milyen támogatásokban részesül. Ez nagyszerű kiinduló pontja volt az eszmecserének, melynek főbb tanulságait igyekszünk összefoglalni az alábbi cikkben.
Többeknek jelent segítséget a parkolókártya
Ezzel kapcsolatban változott a rendszer. Régen autóhoz kötődött, ma viszont már személyhez kapcsolódik. Ha olyan igényli, akinek nincs autója, viheti magával, ha mégis kocsival közlekedik. Ezáltal az a gépjármű, amelyik őt szállítja, jogosulttá válik arra, hogy a fogyatékossággal élő embereknek fenntartott helyen parkoljon. Ehhez ki kell rakni a kártyát jól látható helyre, a szélvédőre. Aki ezt megteszi, olyan helyeken is díjmentesen parkolhat, ahol nincs külön erre kijelölt hely. Ez azonban csak közterületeken érvényes.
Mostanság a metróállomásoknál vagy autópályák budapesti bevezető szakaszainak a végénél gyakran jelölnek ki P+R parkolókat. Itt le lehet tenni az autót és tömegközlekedéssel tovább menni. Ilyen helyeken, vagy a nagy bevásárló központokban jogosulttá válunk beállni a mozgássérülteknek fenntartott helyre, de ki kell fizetni a parkolási díjat.
Ha valaki lakótelepen lakik, ahol nagyon sok autó van, az önkormányzattól lehet kérni: fessenek fel plusz egy rokkantaknak fenntartott parkolót. Ez nem személyhez kötődik, de növeli az esélyét annak, hogy a kártya használatával meg tudjunk állni a lakóhelyünk közelében.
A parkolókártyát a kormányablaknál lehet igényelni
Most már nem 5 évre szól, mint korábban, hanem határozatlan időre. Ha valaki elveszti vagy elhagyja, szintén a kormányablaknál lehet újat kérni.
Azok, akik fogyatékossággal élő személlyel élnek egy háztartásban, mentesülnek a súlyadó fizetése alól.
Az autópálya matricákkal kapcsolatosan semmiféle kedvezmény nem igényelhető. Ennek irányába többször tettek lépéseket az érdekképviseleti szervezetek, mindezidáig eredménytelenül.
Idősebb tagjaink közül többen tartoznak kerületi nyugdíjas klubokhoz
Erről van, aki pozitívan vélekedett, míg másoknak nem jelent valódi segítséget.
Bizonyos önkormányzatoknál lehet fűtéshez támogatást igényelni, de más célra felhasználható, egyszeri juttatást is adnak. Rendszeres segélyt viszonylag kevés helyen nyújtanak. Van, ahol lakhatási támogatás is elérhető.
Néhányan beszámoltak arról: az ő kerületükben a nyugdíjas klubban ún. városkártyát osztogattak. Ezzel bizonyos üzletekben öt százalékos kedvezmény jár a kerületi lakosoknak. Az önkormányzat karácsony előtt vásárlási utalványt is adhat, ez viszont kerületenként eltér.
Pénzbeli ellátások közül többen említették a rokkantsági ellátást, a rokkantsági járadékot, valamint a fogyatékossági támogatást
Ismert még ezen felül a sajátjogú családi pótlék (azaz a nevelési ellátás), valamint a vakok személyi járadéka. Ez utóbbit azonban csak a 2005 előtt születettek kapják. Bizonyos időközönként érdemes felülvizsgálni, átgondolni, hogy kinek mi jár. Ezek között az ellátások között ugyanis összegszerű különbségek lehetnek. Ez attól is függ, hogy mennyit keresünk. Bár ma már nincs kereseti korlát, tehát bármekkora jövedelemre szert lehet ezek mellett tenni, a munkaviszony alakulása mentén lehet váltani egyik járandóságról a másikra. Ha van valakinek mondjuk 3 év munkaviszonya, átválthat egy másik járandóságra. Ha valaki vállalkozni szeretne, nem kaphat rokkantsági járadékot, csak ellátást. Arról, hogy nekünk valami más, valami plusz jár, külön senki nem fog szólni. Ez mindnyájunk egyéni felelőssége.
Mi a teendő akkor, ha kategóriaváltás előtt állunk, de elutasítást kaptunk?
Korábban volt lehetőség fellebbezésre, ez azonban mára megszűnt, csak perre lehet vinni a dolgot. Ilyenkor azonban nagyon keményen bizonyítani kell azt, hogy az állapot rosszabbodása valóban fennáll és megnehezíti az egyén önállóságát.
Volt, akinek az elutasítást a leszázalékolási határozatra hivatkozva küldték. Ilyen esetben érdemes lehet egy új komplex felülvizsgálatot kérni.
Tömegközlekedési kedvezmények
A közlekedés során kedvezményes (illetve városon belül ingyenes) utazási lehetőséget biztosít az MVGYOSZ tagsági igazolvány, illetve a Magyar Államkincstár (MÁK) által kibocsátott kártya.
Ha valaki nem szeretne a szövetség tagja lenni, de ingyenesen utazna, a MÁK-kártyával megteheti. Akinek ilyen nincs, lehet igényelni, öt évre adják. Fontos tudnivaló, hogy mellé a személyi igazolványt is fel kell mutatni.
A foglalkozás időpontjában még vártuk a rendeletet, amely szerint ingyenes lesz az utazás az egész ország területén belül a fogyatékossággal élő személyek számára. Március 1-től változás lesz.
Személyi igazolvánnyal, 65 év felett ingyenes az utazás
MVGYOSZ tagságival belföldön mind a látássérült személy, mind a kísérő 90 százalékos kedvezménnyel utazhat nagyobb távolságra, egy városon belül pedig ingyenesen. Kísérőre a MÁK-kártya vagy az MVGYOSZ tagságija ad jogosultságot.
A BKK-nál ingyenes az utazás, de vonattal vagy HÉV-vel közlekedve már nem, akkor 90 százalékos kedvezmény jár.
Ígéretet tettek arra is, hogy egységesítik majd a MÁV, a Volán és a BKK járatait.
Ha valaki dolgozik, bizonyos betegségekkel kapcsolatban is jogosult adókedvezményre
Ebben a diabétesz is benne van, ami sok látássérült embert érinthet. Ha nem dolgozik az illető, a vele egy háztartásban élők is igénybe vehetik a családi adókedvezményt. A személyi adókedvezményt viszont csak saját jogon lehet igényelni, munkaviszony alapján.
Az is nagyon változó, hogy kinek kell a rokkantsági ellátásért bizonyos időközönként felülvizsgálatra járni
Van, aki kap róla dokumentumot, hogy állapota végleges, míg más nem. Bizonyos esetekben annak is lehetnek előnyei, ha be kell menni felülvizsgálatra. Ha romlik az állapot, pl.: van egy fokozódó látássérülés, akkor másik kategóriába tehetik az egyént és emelhetik a járandóságát. Akinek végleges, beadhatja újból a komplex minősítést.
Segédeszközök és támogatás
Bizonyos segédeszközök vásárlásakor lehet egyedi méltányossági kérelmet benyújtani, ez azonban csak a nagyobb értékű tételek esetében lehetséges. A közgyógyellátás hallókészülékek esetén jelentős segítséget adhat. Akinek van ilyen igazolványa, bizonyos időközönként gyógycipőt is igényelhet vele. Ezt jelenleg ortopéd orvosnak kell felírnia.
Többször szóba került, hogy a kommunikációs eszközök teljes mértékben kiesnek a közgyógy listájáról. A SVOE a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségével közösen többször tett javaslatot ezek elérhetővé tételére. Erre a problémára hathatós megoldás eddig még nem született.
Aki rendelkezik egészségkártyával, jó ötlet lehet azzal hallókészüléket venni. Erre ugyanakkor nincs egységes megoldás, mert egymástól nagyban eltérő igények, lehetőségek vannak.
A 65 év felettieknek komoly biztonságérzetet adhat az ún. Gondosóra program
Aki ebben részt szeretne venni, kap egy speciális órát, amit a karján vagy a nyakában hordhat. Az eszköz tetején van egy gomb. Vészhelyzet, pl.: rosszullét esetén ezt kell megnyomni és az órán keresztül jelentkezik egy diszpécser. Neki elmondhatjuk, mi a gond és megteszi a szükséges intézkedéseket, pl.: kihívja a mentőt. Fontos tudni, hogy az óra automatikusan senkihez nem jut el, csak külön igénylés esetén. Amikor megérkezett, használat előtt regisztrálni is szükséges. Ennek során jelezni kell, ha valaki kommunikációjában akadályozott: nem tud beszélni, esetleg hallásteljesítménye nem teszi lehetővé az okosórából hallható beszéd értelmezését. Ilyenkor lehet kérni, hogy a gomb megnyomása után automatikusan küldjenek az illetőért egy mentőt. Ezt rögzítik a rendszerben és a későbbiekben így járnak el.
Az eszköz képes érzékelni, ha a tulajdonosa elesik, jelzi ezt a központ felé
Beépített GPS is van benne, így be tudja mérni a tartózkodási helyet. Figyelni kell rá, hogy ne merüljön le. 2 napnál többet nem bír ki, folyamatosan tölteni kell. Néha erre a diszpécserek is figyelmeztetnek. Kizárólag súlyos esetben érdemes megnyomni azt a bizonyos gombot, főleg akkor, ha mentőt szeretnénk hívni. Már csak azért is, mert a Mentőszolgálat így is nagyon túlterhelt.
A Gondosórára hivatkozva az utóbbi időben többféle csalás is megjelent. Érdemes észben tartani, hogy az óra ingyenes, ezért senki nem kérhet tőlünk pénzt. Ha igényt tartunk a szolgáltatásra, azt minden esetben nekünk kell jelezni, ők nem keresnek fel minket.
Látássérülteknek hasznos segítség lehet a Távszem alkalmazás
Ehhez elengedhetetlen, hogy az adott személy tudjon beszélni és telefont használni. iPhone tulajdonosoknak fontos információ: a telefon frissítését követően a mikrofont és a kamerát, valamint a helyzetkövetést minden esetben kötelező engedélyeztetni. Ha ezt elmulasztjuk, nem tudunk kommunikálni az operátorral.
Ha valaki egyáltalán nem lát, tisztában kell lennie azzal is, hogy a kamerája milyen módon működik. Gyakorlat kell ahhoz, hogy miként tartsuk megfelelően a telefont.
A Kontakt Tolmácsszolgálat videó alapú szolgáltatás és a jelnyelvet használók számára hozták létre
Felhívjuk a központban ülő tolmácsot, aki a hallható információkat fordítja jelnyelvre. Ennek van egy chatfelülete is, ami nagyszerűen használható Braille kijelzővel. Ilyen módon az írásbeli kommunikáció is működhet, csak be kell gyakorolni.
A támogató szolgálatok leginkább a kísérésben és a szállításban tudnak segíteni
Ezért minden esetben fizetni kell. Nagyon sok ilyen lehetőség van, de tevékenységük minden esetben vármegyékhez kötődik. Mielőtt segítséget kérnénk egy támogató szolgálattól, szerződést kell velük kötni. Ilyenkor jövedelmünket is igazolni kell, mert ennek alapján állapítják meg, hogy milyen órabérrel dolgoznak nekünk.
A MÁV-nál és a Volánnál is lehet segítséget kérni a pályaudvartól végig az utazás során, még az átszállásban is. Ehhez azonban 36 órával az utazás megkezdése előtt jelezni kell a szándékunkat.
A pénzbeli támogatások rendszerében, ha valaki elbizonytalanodik, Jónás Eszter, a SVOE szociális munkásától és dr. Babinszki Vera, a SVOE jogászától lehet segítséget kérni. Ehhez viszont fontos, hogy az összes papírja, határozata legyen nála.
(A cikket írta: Taskovics Adél)