Hozzávalók:
- 2-3 deciliteres bögrényi finomliszt, akár rétesliszttel is lehet keverni. Cukorbetegeknek viszont a durumliszt javasolt;
- Egy kocka margarin fele (12-13 dkg);
- 2 csomag vaníliás cukor (nagyobb kiszerelés esetében 1-2
teáskanálnyi); - Egy csomag sütőpor;
- 2 csomag főzés nélküli puncs pudingpor;
- 10 dkg mazsola tejbe beáztatva (az arra érzékenyek esetén laktózmentes tejbe vagy vízbe is lehet áztatni);
- 2 tojás (az arra allergiásoknak tojáspótló porral helyettesítve. Általában egy evőkanál por egy tojásnak felel meg, de ez márkánként változhat);
- Fél üveg rum aroma;
- Ízlés szerint 5 vagy 6 evőkanál cukor (cukorbetegeknek 3 vagy 4 evőkanál édesítő);
- Egy pohár tej, ugyanabban a pohárban kimérve, amiből a lisztet is adagoltuk (szükség esetén használjunk laktózmentes tejet).
Elkészítése:
- Először mindig a por állagú alapanyagokat keverjük össze: a lisztet, sütőport, a vaníliás cukrot, valamint a pudingport.
- Utána ki kell mérnünk a kocka margarin felét. Ha nincs beszélő mérlegünk, ezt a kezünk segítségével tehetjük meg. Ha magunk elé tesszük a margarint, helyezzük rá két ujjunkat jobbról, két ujjunkat balról, nagyjából arányosan. Ezt követően középen vágjuk el késsel. Nem baj, ha az így kapott két darab nem lesz teljesen egyforma.
- Az előzőleg kézzel összekevert, poralapú hozzávalókba belemorzsoljuk a fél margarint.
- Amikor ez megtörtént, akkor adhatjuk hozzá a nagy pohár tejet, az aromát, a 2 tojást és az előzetesen beáztatott 10 dkg mazsolát. Ez utóbbit nem feltétlenül szükséges leszűrni, mert a pudingpor miatt több folyadékot felvesz a tészta.
- A hozzávalókat fakanállal összekeverjük. Viszonylag híg masszát kapunk.
- Ezt kivajazott és sütőpapírozott, 20X35 cm nagyságú tepsibe öntjük.
- Előmelegített sütőben, 160 és 180 fok közötti hőmérsékleten, alsó-felső láng használata mellett sütjük. Sütési ideje kb. 40 perc.
- Ha elkészült, ízlés szerint daraboljuk.
Kiegészítő tanácsok, praktikák:
- Mivel a mazsola az áztatás során kicsit megdagad, mindig több folyadékot kell hozzá adni, mint amennyi a folyamat elején ellepi. Ezt egy kis pohárban vagy tálcában meg tudjuk oldani.
- A tojásokat külön kis tálba üssük fel. Mielőtt a süteménynek valóba öntenénk, egyesével ellenőrizni kell az állapotukat: ne legyenek záptojások. Ezt szaglás alapján lehet megállapítani.
- A sütés előkészítése a következőképpen zajlik: a tepsit először kikenjük a tésztához fel nem használt margarinnal, majd gondosan belesimítjuk a sütőpapírt. Utána fogjuk azt, ami a fél margarinunkból még megmaradt, és óvatosan elkenjük a zsírpapíron. Figyelmesen tegyük, mert előfordulhat, hogy összegyűrődik. Ebben az esetben mindenképpen ki kell simítani. Ha ez megtörtént, utána öntjük bele a masszát.
- Kb. 35 perces sütési időnél kivehetjük a sütőből, hogy megtudjuk, elkészült-e. Ehhez villát, esetleg hegyes kést használjunk, amit két-három helyen szúrjunk bele a tepsi tartalmába. Ha nem ragad rá semmi, az azt jelenti, hogy elkészült a finomság.
- Látássérültként a sütemény tepsiből való kivétele sem egyszerű feladat. Ehhez a legelőnyösebb a tetejére borítani egy tálcát, ami nagyobb a tepsinél. Ha ez megvolt, konyharuhával fogjuk meg a tálca és a tepsi szélét, mindkét oldalon. Gyors mozdulattal fordítsuk fejjel lefelé, hogy a süteményünk a tálcára csússzon. Innentől nincs más dolgunk, mint először leemelni róla a tepsit, majd könnyedén eltávolítani a sütőpapírt.
- Annak érdekében, hogy a teteje újra felülre kerüljön, ráhelyezünk egy másik tálcát, összeszorítjuk és megint fejjel lefelé fordítjuk.