A következő, Karácsonyra javasolt süteményünk: a hókifli. Hozzávalóinak listája majdnem teljesen megegyezik a múlt hónapban ismertetett sajtos rúdéval.
Hozzávalók:
- Fél kiló (20-25 evőkanál) liszt (cukorbetegeknek durumliszt, gluténérzékenyeknek számukra készített, speciális liszt);
- Egy kocka (25 dkg) sütő margarin;
- 2,5 dkg élesztő;
- Egy kispoharas tejföl (az arra érzékenyeknek laktózmentes);
- Fél kiló sütésálló lekvár (vagy a sárgabarack vagy a vegyes gyümölcs);
Elkészítése:
- A hozzávalókat alaposan összedolgozzuk, érdemes a tésztát a sütés előtti estén elkészíteni. Javasolt 2-3 részre osztani, majd gombócokba gyúrni.
- Helyezzük egy tálba, takarjuk le konyharuhával, majd így tegyük be a hűtőszekrénybe.
- Másnap, mielőtt nekilátnánk a sütésnek, először vágjuk fel a fél kilós sütőlekvárt. Érdemes nagyjából akkora darabokra vágni, amekkorára a kinyújtott tésztát is kiszaggatjuk (ha nincs nagyméretű pogácsaszaggatónk, erre a célra egy nagyszájú bögre is alkalmas lehet).
- Ha felvágtuk a sütőlekvárt, a gyúródeszkát enyhén lisztezzük meg, majd vegyük ki a hűtőből az egyik gombóc tésztát.
- Nyújtsuk ki nagyjából fél centi vastagságúra.
- Szaggassuk ki vagy a pogácsaszaggató, vagy a nagyszájú bögre segítségével.
- A folyamat közben kapunk kimaradó darabokat. Ezeket gyúrjuk össze, nyújtsuk ki és szaggassuk ki.
- Ismételjük mindezt addig, amíg a tésztánk teljesen el nem fogy.
- Ha már nagyon kevés a megmaradt tészta vége, rányomhatjuk valamelyik, még a hűtőben levő gombóc tetejére.
- Fogjuk egyesével a kiszaggatott darab tésztákat, és mindegyiknek a közepére helyezünk sütőlekvárt. Gondosan ügyeljünk arra, hogy beleférjen. Maradjon hely a két szélén, nagyjából 2-3 mm.
- Ha megtöltöttünk egy darabot, feltekerjük, majd a két végét összenyomkodjuk, hogy ne folyjon ki belőle a lekvár.
- Utána tegyük is egyből a tepsibe.
- Ha egy tepsi megtelt, ajánlatos visszatenni a hűtőbe.
- Kapcsoljuk be a sütőt, állítsuk 160-180 fok közé. Csak akkor kezdjünk neki a sütésnek, amikor már az összes tésztánkat kiszaggattuk és megtöltöttük lekvárral.
- Sülési idő: 10-15 perc.
Kiegészítő tanácsok, praktikák:
- Ez a sütemény nem akkor van készen, amikor pirosra sült a teteje.
10-15 perc után vegyük ki a tepsit hőálló kesztyű használata mellett a sütőből. Vegyünk ki egyet a közepéről, ehhez lehetőség szerint használjunk kenőkést. Ha kiemeltük, tegyük félre egy tányérra. A többit gyorsan visszarakjuk sülni. A kivett darabbal várunk, míg hűl egy kicsit. Megfordítjuk, megkopogtatjuk az alját. Ha azt halljuk, hogy egy kicsit kopog, akkor már ki lehet venni az egész adagot a sütőből. - A sülési idő attól függ, hogy milyen vastagra hagytuk a tésztát és milyen sűrűn pakoltuk meg a tepsit.
- Ha megsült az összes, igény szerint megszórható porcukorral. Cukorbetegeknek az orvos felírhat speciális édesítő készítményt. Ezt is megdarálhatjuk és megszórhatjuk vele. Azt viszont fontos tudni, hogy a sütőlekvárból nincs diabetikus változat.
- Ennek a receptnek a kapcsán sokakban felmerül a kérdés, ezért jó tisztázni: ennek a süteménynek a tetejét nem szükséges megkenni tojással.
- Fontos tudni, hogy idő, mire kihűl, főleg a tészta közepén a lekvár.
Ha minden elkészült, jó étvágyat kívánunk a süteményhez!